Paieška

Giesmės žemei ir dangui

Lietuvos Nacionalinė Filharmonija š. m. balandžio 23 d. pakvietė klausytojus į koncertą visai šeimai ,,Giesmės žemei ir dangui“. Žiūrovai turėjo galimybę išgirsti Lietuvos kamerinio orkestro (meno vadovas ir dirigentas Sergejus Krylovas) ir Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos merginų choro ,,Liepaitės“ (vadovė Jolita Vaitkevičienė) atliekamus lietuvių ir užsienio autorių kūrinius.

Koncertą pradėjęs Lietuvos kamerinis orkestras, atliko Fausto Latėno ,,Bolero“. Tai paskutinis kompozitoriaus darbas, kurio deja autoriui nepavyko užbaigti ir išgirsti. Kūrinio aranžuotę ir jo mintį įgyvendino ilgametis kompozitoriaus bendražygis, Lietuvos kamerinio orkestro altininkas Tomas Petrikas. Užburiančiu melodingumu, su didelėmis emocijomis suskambo F. Latėno ,,Bolero“, orkestrui diriguojant Karoliui Variakojui. Tai jaunosios kartos dirigentas, kuris dažnai kviečiamas diriguoti įvairiems simfoniniams ir kameriniams šalies orkestrams. K. Variakojis 2013 m. su kompozitoriumi Dominyku Digimu yra įkūręs šiuolaikinės muzikos ansamblį ,,Synaesthesis“. Šiuo metu K. Variakojis yra Lietuvos simfoninio pučiamųjų instrumentų orkestro vyriausias dirigentas ir Kauno miesto simfoninio orkestro vadovas.

Amerikiečio kompozitoriaus Franko Tichelio vieną populiariausių kūrinių ,,Žemės daina“ atliko merginų choras ,,Liepaitės“, kuriam dirigavo jau 25 metus vadovaujanti Jolita Vaitkevičienė. Merginų chorą sudaro neformaliojo vaikų švietimo muzikinio ugdymo mokyklos kolektyvas, kuriame dainuoja 8-11 klasių mokinės.  Ši chorinė daina suskambo be instrumentų pritarimo. Prigesus šviesoms salėje, kūrinio muzika skleidė viltį ir laukimą trokštamos taikos žemėje, draskomam konfliktų pasaulyje.

Koncerto metu skambėjo kompozitoriaus Osvaldo Balakausko ,,Penkios dainos“. Chorui talkino Gediminas Gelgotas (fleita), Džeraldas Bidva (smuikas), Gediminas Derus (violončelė), Eglė Kasteckaitė (fortepijonas). O. Balakausko ,,Penkios dainos“ sukurtos 1981 m. pagal Vinco Mykolaičio-Putino eilėraščius ir šis kūrinys yra mėgstamas chorų. Nors daugiausia O. Balakauskas kūrė instrumentinę muziką susiformavęs savo kompozicijos techniką, kuri yra atonali, tačiau joje gausu konsonansinių sąskambių. Savo kūryboje nemėgo naudotis tiesioginių liaudies dainų citatų. Chorinių, vokalinių kūrinių kompozitorius parašė nedaug. Šiame dainų cikle išgirdome šviesias, jaukias pavasarinės gamtos spalvas. Merginų chorui ,,Liepaitės“ dirigavo K. Variakojis.

Koncertą visai šeimai vainikavo slovėnų kompozitoriaus ir dirigento Damijano Močniko Šv. Pranciškaus Asyžiečio mišios.. 2013 m. kompozitorius parašęs kantatą ,,Saulės giesmė“, po kelerių metų kantatos temomis sukūrė mišias Šv. Pranciškaus Asyžiečio garbei. Penkių dalių Šv. Pranciškaus Asyžiečio mišios yra parašytos chorui, styginių orkestrui ir mušamiesiems. Mušamųjų instrumentų  partiją atliko Tomas Kulikauskas. D. Močnikas savo kūryboje daug dėmesio skiria chorinei, a cappella ir vokalinei-instrumentinei muzikai. Jis yra Slovėnijoje vaikų choro įkūrėjas ir meno vadovas. D. Močnikas yra daugelio Slovėnijos ir tarptautinių kompozitorių konkursų laureatas. Šv. Pranciškaus Asyžiečio mišios suskambo nuotaikingos melodijos ir sodrios spalvos harmonija. Pirmoji dalis Kyrie turinti lyrinį charakterį, kėlė klausytojus į viduramžių laikotarpį. Mišių dalys Gloria ir Credo sukūrė kontrastą, nes choro partijose atsiranda ritminių elementų, akompanuojant styginių orkestrui ir perkusijos instrumentams. Paslaptingai suskamba mišių dalis Benediktas ,neturintis lyrinio charakterio, jautėsi gyvybingumas, šokio ritmo motyvai. Paslaptingai mišios baigiamos dalimi Agnus Dei. Atliekant kūrinį chorui ,,Liepaitės“, Lietuvos kameriniam orkestrui ir mušamiesiems dirigavo K. Variakojis.

Visi susirinkę klausytojai į koncertą visai šeimai ,,Giesmės žemei ir dangui“,  pajautė tikrąją žemės, gamtos, prigimties svarbą. Visą tai įtvirtino meniškas choro ,,Liepaitės“ kūrinių atlikimas ir Lietuvos kamerinio orkestro profesionalumas.

Parašė  Indrė Bareikytė