Paieška

Įvyko III-asis lietuvių liaudies dainos chorinės plėtotės konkursas

2022 m. kovo 22 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įvyko lietuvių liaudies dainos chorinės plėtotės konkursas. Jau trečią kartą vykstančiame konkurse skambėjo keturios naujos chorinės kompozicijos, kurias sukūrė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Choro dirigavimo katedros studentai. Jų kūrinius vertino komisija: kompozitorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, LMTA profesorius Vaclovas Augustinas (pirmininkas), kompozitorė, moterų choro „Viva“ meno vadovė ir dirigentė Vilija Mažintaitė bei kompozitorius Giedrius Svilainis.

             Praeitais metais konkursas vyko nuotoliniu būdu: LMTA mišraus choro kamerinė grupė tapo virtualiu kolektyvu: kiekvienas dainininkas įrašė konkursui pateiktų kūrinių partijas, o LMTA Choro dirigavimo katedros vedėjas Gintautas Venislovas parengė įrašus ir pateikė juos komisijai bei publikai. Konkurso finalas – rezultatų paskelbimas – vyko internetu.

            Šiemet konkurso dalyviai ir organizatoriai džiaugėsi, jog renginys galėjo įvykti gyvai. Kaip teigė LMTA mišraus choro vadovas doc. Gintautas Venislovas: „Tokia praktika yra geresnė, nei nuotolinio įrašo būdas, nes autoriai gali matyti savo komponavimo sėkmes ir trūkumus realiame choro atlikime. Tai yra bene pagrindinis edukacinis šio choro dirigavimo studentams skirto konkurso tikslas.“

            Pasiruošimas konkursui prasidėjo jau sausio mėnesį: LMTA Choro dirigavimo katedros studentai buvo paraginti ieškoti lietuvių liaudies dainų, kurias norėtų plėtoti, kūrybinio proceso metu juos konsultavo vienas iš konkurso iniciatorių – doc. Laurynas Vakaris Lopas. Parengtas partitūras analizavo, chorą aranžuočių atlikimui ruošė bei koncerte dirigavo dr. L. Balandis. Pasiruošimo konkursui metu nebuvo atskleista kas yra konkrečios chorinės plėtotės autorius ar autorė – kūrinių autorystė atskleista tik skelbiant rezultatus.

            Šiais metais konkurso komisija prizine vieta įvertino vieną chorinę plėtotę. Po rezultatų paskelbimo komisijos pirmininkas Vaclovas Augustina teigiamai atsiliepė apie kompozicijas: „Bendras chorinių plėtočių lygis yra labai geras. Aš manau, kad bet kuris iš šių keturių kūrinių galėtų  skambėti viename ar kitame mėgėjų choro koncerte ir papuošti programą“ bei paskatino studentus nepatingėti dalyvauti konkurse kitais metais.

Konkurso rezultatai:

I vieta – neskirta;

II vieta (200 eurų premija) – kūrinys „Ak tu saula sauliula“ (autorė Evita Rudžionytė);

III vieta – neskirta.

Specialūs prizai:

LMTA choro simpatijų prizas – „Žvėrių daina“ (autorė Augustė Andrijauskaitė);

Lietuvos chorų sąjungos prizas – „Pavasario dienely“ (autorius Denis Vysokovych).

            Antrosios vietos prizininkė Evita Rudžionytė dalijosi įspūdžiais: „Šiais metais sugaišau nemažai laiko, kol radau dainą ir tekstą, kuris man patiktų, tačiau kai radau – kūrinį parašiau labai greitai. Kompozicija gimė labai organiškai, nesinorėjo rašyti nieko sudėtingo, koncentravausi į tekstą, kuris man labai svarbus. Kadangi „Ak tu saula sauliula“ yra ketvirtas mano kūrinys, manau, kad po truputį atrandu savo kūrybinį stilių“.

            „Man šis konkursas pasirodė labai jaukus. Choras operatyviai išmoko ir šauniai atliko mūsų parašytus kūrinius. Pats jaučiau didelį malonumą dalyvaudamas šiame konkurse kaip choristas ir kitais metais tikriausiai vėl kursiu naują chorinę plėtotę“ – teigė Denis Vysokovych, kurio kompozicija buvo apdovanota specialiuoju prizu.

            Choro dainininkas Gabrielius Gaidamavičius taip pat teigiamai vertino konkursą: „Yra nemažai kompozitorių, kurie savo muzikinį kelią pradėjo nuo choro dirigavimo specialybės studijų, o tokie renginiai kaip šis itin prisideda prie muzikantų įkvėpimo žengti kompozicijos keliu“.

            Sakoma, jog vienas – tai atsitiktinumas, du – sutapimas, o trys – tradicija. Paklaustas apie tolesnes konkurso perspektyvas doc. G. Venislovas teigė: „Ar tai išliks tradicija, matysime vėliau. O išsiplėtimas už choro dirigavimo katedros ribų gal ir tikslingas būtų didesnio dalyvių skaičiaus aspektu. Tokių minčių yra. Spręsime ateityje, ar tai būtų realu įgyvendinti“.

            Konkurso dalyvių kūrinius planuoja išleisti Lietuvos chorų sąjunga.

Konkurso organizatoriai ir partneriai: LMTA Choro dirigavimo katedra, Lietuvos chorų sąjunga. Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Straipsnį parengė Augustė Andrijauskaitė