Paieška

“SKAMBANTYS SKVERAI 2021”

Kadangi pernai (2020 m.) vykęs Lietuvos chorų sąjungos organizuotas, o Vilniaus miesto savivaldybės finansuotas projektas “Skambantys skverai” pasiteisino, šiemet nuo liepos 6 d. iki spalio 24 d. vėl chorai virpino skverų, aikščių ir parkų erdves. Šių metų projekto tikslas – nustebinti praeivius sukeliant netikėtumo jausmą, sudominti juos chorine muzika, puikiu laisvalaikio praleidimu chore. Todėl šiemet „Skambantys skverai nebuvo viešai afišuojami.   

Pirmąją projekto dieną, liepos 6 –tąją, trijose skirtingose vietose koncertavo 3 chorai.

Vilniaus universiteto (VU) chorų jungtinis choras, vadovė  Rasa Gelgotienė, pasirodė prie VU pagrindinio įėjimo, mišrus choras „Sodžius” ir Vilniaus kultūros centro LRT vaikų choras, vadovė Regina Maleckaitė, dainavo Žemaitės skvere, o Dainos mylėtojų klubo mišrus choras „Alumni Vilnenses“, vadovas Algimantas Kriūnas, koncertavo Verkių rūmų kieme. Labai gražu, jog koncertų laikas buvo suderintas ir kolektyvai koncertuoti baigė 21 val. kartu su klausytojais giedodami Vinco Kudirkos“ „Tautišką giesmę“. Taigi, šią šventišką dieną įvyko 3 koncertai.

Ketvirtasis jau buvo sekmadienį, rugsėjo 12 d. Skambėjo Žemaitės skveras. Čia koncertavo kamerinis Santaros klinikų mišrus choras, vadovė  Gabrielė Rastenytė – Mališauskienė. Jei kiti chorai atliko daugiausiai lietuvišką programą, tai šio kolektyvo programoje buvo tiek pat lietuviškų, kiek ir anglų kalba atliekamų kūrinių.

Rugsėjo 26 d. įvyko penktasis ir šeštasis „Skambančių skverų“ koncertas. Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčios mišrus choras „Ave verum“, vadovas Vydmantas Ruzgys, dainavo prie Jono Basanavičiaus paminklo (priešais Filharmoniją), o vėliau kartojo programą ant Rotušės laiptų. Ir vėl buvo sekmadienis: itin saulėta diena su daug klausytojų – praeivių.

Šiokią dieną, spalio 21-ąją, pasirinko Lietuvos žemės ūkio ministerijos mišrus choras „Dobilas“, vadovas Ignas Garla. Kolektyvas koncertavo ant LŽŪM laiptų priešais Operos ir baleto teatrą. Nors buvo jau tamsu ir vėjuota, bet atidūs klausytojai domėjosi, kokia proga čia koncertas. Tai buvo projekto septintasis koncertas.

Ir vėl sekmadienį, spalio 24 d. subtiliai skambėjo erdvė prie Šv. Onos bažnyčios varpinės, o po Šv. Mišių einančius į Bernardinų sodą pasivaikščioti pasitiko Bernardinų bažnyčios giedojimo mokyklos mišrus choras „Langas”, vadovė Rita Kraucevičiūtė.  Itin gražiai ir toli sklido šio choro giesmės gaudydamos Vilnelės teikiamus atspindžius ir atsiliepdamos praeivių ausyse. Manding šis choras pasirinko labai tinkamas vietas ir suteikė gražią įžangą į Šv. Mišias Bernardinų bažnyčioje. Taigi, įvyko baigiamieji aštuntas ir devintas projekto „Skambantys skverai“ koncertai. Nepasakyčiau, jog buvo šilta. Vadovė dirigavo su kepure ir pirštinėmis, choristai buvo prisirengę savų rūbų  po plačiais koncertiniais rūbais;  bet juk  jei esi įsijautęs į atliekamą muziką ir negalvoji apie orą –  niekada nebūna šalta.

Šiemet „Skambantys skverai“ buvo kiek kitokie: mažiau chorų (pernai dalyvavo 13, šiemet – 7), pernai projektas vyko nuo birželio 7-os iki rugsėjo 27-os, o šiemet – nuo liepos 6-os iki spalio 24-tos. 2020 m. dalyvavo ir vaikų, vyrų, moterų chorai, šiemet – tik mišrūs. Specialiai nebuvo šiais metais reklamos, bet tikslas, man regis, pasiektas. Praeiviai tikrai maloniai suklusdavo išgirdę gyvus muzikos garsus, stabteldavo: vieni trumpam, kiti iki koncerto pabaigos: domėjosi chorais. Pasitaikė ir užsieniečių.

Šįkart (kaip ir pernai) daugiausiai kartų skambėjo šie kūriniai: Juozo Gudavičiaus „Kur giria žaliuoja“ – 4 kartus, Juozo Naujalio „Už Raseinių“ – 3, Kazio Viktoro Banaičio harm. l. l. d. „Už jūrių marių“,  Vytauto Klovos „Tylūs tylūs vakariele“ ir Juozo Tallat – Kelpšos „Tris dienas“  – po 2 kartus. Vadinasi, chorai labiausiai mėgsta juos. Apskritai projekte skambėjo 40 skirtingų pasaulietiškų ir sakralinių kūrinių (pernai – 62).

Tikėkimės, jog projektas „Skambantys skverai“ tęsis ir kitąmet sutrauks daugiau įvairių chorų (vaikų, studentų, suaugusiųjų ir senjorų), o nelemtas virusas jau ims trauktis pagaliau nuo mūsų… Tuomet chorai vėl galės lengviau atsikvėpti, išskleisti sparnus bei atnaujinti repertuarą.

Gyvuokit chorai! Skambėkit skverai! Aidėk, Vilniau, darniais miestelėnų akordais!

Rasa Viskantaitė