Mieli kolegos,
sveikindama su artėjančiomis Šventėmis, negaliu neapžvelgti besibaigiančių 2024-ųjų.
Mums, chorinei bendruomenei, jie buvo įsimintini nuostabia Dainų švente – tai buvo tikrai išskirtinis įvykis, labiausiai džiuginantis tuo, kad susilaukė ir plačiosios visuomenės dėmesio, ir mūsų choristų entuziazmo.
LIetuvos chorų sąjungai 2024-ieji irgi buvo sėkmingi – įvykdėme visus planuotus strateginės programos darbus , o taip pat laimėjome finansavimo konkursų papildomiems renginiams- tai buvo ir Lietuvos sezonas Prancūzijoje, ir Skambantys skverai, ir Autorių teisių programa , kurios vaisius (mūsų elektroninį natų knygynėlį su net 12 naujų kūrinių chorams) jau galite matyti LCHS tinklalapyje, ir pats didžiausias mūsų pasiekimas – Erasmus+ programa, kurios dėka jau 10 chorų dirigentų turėjo savaitės stebėjimo vizitus Vakarų Europos šalyse ir kurią, mes tikimės, pavyks tęsti ateinančiais metais.
Ko norisi palinkėti Jums visiems Naujais 2025-aisiais metais? Pirmiausia, žinoma, svarbiausių mums visiems dalykų: sveikatos, asmeninės laimės ir reikšmingų profesinių pasiekimų. Mums, chorų dirigentams, linkėti entuziazmo ir meilės savo darbui nereikia – visi to turime gal net šiek tiek perdaug. Aš palinkėčiau, priešingai, visiems ieškoti balanso tarp to begalinio atsidavimo savo profesijai ir asmeninio gyvenimo. Tik būdami sveiki, nepervargę ir laimingi, galėsime teikti džiaugsmą ateinantiems pas mus dainuoti choristams.
Visai chorinei bendruomenei linkiu gražių renginių, naujų iniciatyvų, įdomių projektų. Mūsų srityje esame labai priklausomi nuo visos mūsų valstybės gerovės. Vakarų Europos patirtis rodo, jog tada, kai žmonės turi pinigų ir laiko turiningam laisvalaikiui, jie renkasi kūrybines veiklas – tame tarpe ir dainavimą choruose.
Daug minčių apie tai man sukėlė pastarųjų mėnesių LCHS projekto Erasmus+ mūsų kolegų vizitai į užsienį. Išgirdau ir pamačiau video su Ispanijos Asturias regiono chorais, kur jie dainuoja vienu – dviem balsais be galo džiugiais ir laimingais veidais. Ir čia kyla mintys: kodėl mes galvojame, kad tik aukšto meninio lygio chorai yra verti gero choro vardo? Argi galima menkinti tuos chorus, kurie neskina laurų konkursuose, nekoncertuoja žymiose salėse, bet atlieka be galo reikšmingą socialinę funkciją, suteikia žmonėms bendravimo ir muzikavimo džiaugsmą ir stiprina sveikatą? Ispanijoje niekas jų neskirsto į jokias kategorijas – štai šitie yra geri chorai, šitie nelabai, o tie, kur visai negavo kategorijos jau visai neverti choro vardo?
Juk net mokyklose dabar jau vengiama tokių konkursų, kur vaikai būtų skirstomi į geresnius ir prastesnius. Aš manyčiau, kad visa mėgėjų veikla yra labai vertinga, o visi chorų vadovai dirba nepaprastai prasmingą darbą. Jeigu mūsų šalies gerovė kils ir toliau – mes vis daugiau turėsime pačių įvairiausių chorų, džiaukimės tuo.
Labai norėtųsi palinkėti draugiškų santykių tarp kolegų – nesipykime, nesibarkime ir nekonkuruokime, o kuo daugiau bendradarbiaukime. Dainų šventė yra pats ryškiausias chorų bendradarbiavimo pavyzdys, bet svarbūs ir mažesni – po keletą chorų jungiantys projektai. Čia vėlgi prisiminiau šių metų išskirtinį projektą, kur 6 Lietuvos chorai Paryžiuje dainavo lietuvišką muziką Lietuvos sezono Prancūzijoje metu. Tai buvo ne vien dainavimas. Tai buvo kur kas daugiau – ir choristams, ir vadovams teko kartu dirbti, siekiant bendro tikslo. Kiekvienas iš mūsų savo mieste ar rajone turite galimybių inicijuoti jungtinių chorų projektus. Linkiu, kad 2025-ieji būtų bendradarbiavimo, o ne konkurencijos metai. Kad mus mūsų veikloje lydėtų draugiškumas, o ne nesantaika.
Santarvės reikia visiems, ne tik chorvedžiams. Labiausiai jos reikia šiuo metu visam pasauliui. Todėl paskutinis ir svarbiausias palinkėjimas bus Taikos. Linkiu, kad pagaliau baigtųsi žiaurūs pastarųjų metų karai ir ateitų taika visam pasauliui ir mūsų brangiai Lietuvai.
Gražių švenčių ! Linksmų šv Kalėdų ir sėkmingų 2025-ųjų !
Rasa Gelgotienė,
Lietuvos chorų sąjungos prezidentė