Paieška

Baigėsi tarptautinis Juozo Naujalio chorų festivalis-konkursas

Pirmasis festivalis ir konkursas skirtas Lietuvos muzikos patriarchui Juozui Naujaliui įvyko 2015 metais ir buvo skirtas Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijos 70-mečiui – taip gimė mintis festivalį rengti kasmet. Šiandieną renginys bei Juozo Naujalio vardas žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse. Festivalio koncertai ir konkursas vyksta su Naujalio vardu susijusiose vietose: Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedroje bazilikoje, kurioje jis mokė ir dirbo. Taip pat kompozitoriaus gimtinėje Raudondvaryje – dabar čia stovi Naujalio paminklas, na ir žinoma kompozitoriaus vardo muzikos gimnazijoje. Pagrindinė siekiamybė – populiarinti Juozo Naujalio vardą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Supažindinti chorus su kompozitoriaus kūryba ir nuopelnais Lietuvos profesionaliajai muzikai. Pasak vieno iš festivalio-konkurso organizatorių, choro dirigento Rolando Daugėlos: „pirmasis festivalis „užkūrė“ gerą startą festivalio tęstinumui. Tiek struktūriškai, tiek programiškai visos idėjos pasiteisino, todėl renginio spartų augimą matome dalyvaujančių Lietuvos ir užsienio chorų skaičiuose“

Šiais metais muzikų bendruomenė švenčia 155-uosius J. Naujalio gimimo metus, tad kompozitoriaus sukaktis, sykiu Lietuvos dainų šventės šimtmetis visų chorų buvo iškilmingai paminėtas atidarymo koncerte.  Kauno sutartinių giedotojų grupė „Kadujo“ atliko specialią programą, skirtą Lietuvos dainų švenčių ištakoms, siekiančioms dar Vydūno laikus. Taip pat, jubiliejaus proga, balandžio 12 dieną, Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijoje vyks jaunųjų dirigentų konkursas.

J. Naujalio chorų festivalyje-konkurse rungėsi vaikų, jaunimo, lygių balsų ir mišrūs chorai iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos. Vertinimo komisijoje dirbo Janis Ozols (komisijos pirmininkas, Latvija), Artūras Dambrauskas, Renata Mišeikienė. Iš privalomų J. Naujalio kūrinių kolektyvai pasirinko atlikti dainas „Oi žiba žiburėlis“, „Už Raseinių ant Dubysos“, „Vasaros naktys“ ir „In Monte Oliveti“. Laisvai pasirenkamoje programoje vyravo pasaulietinės muzika, liaudies dainos, kiek mažiau – sakraliniai opusai.

Festivalio-konkurso nugalėtoju tapo Balstogės medicinos universiteto choras ir jo vadovė, dirigentė Anna Moniuszko, kuriai įteikta Juozo Naujalio batutos replika. J. Naujaliui batuta už nuopelnus buvo padovanota Amerikos lietuvių. Prieš kelis dešimtmečius, Naujalio dukra Zofija Naujalytė, reliktą patikėjo saugoti Kauno valstybinio choro vadovui Petrui Bingeliui. Vėliau batuta, kaip eksponatas perduotas Istorinei Lietuvos Respublikos prezidentūrai Kaune.

„Kitų metų renginį norėtume praturtinti profesionalių chorų įtraukimu, kurie atidarymo koncertuose ar specialiuose renginiuose atliktų Naujalio kūrinių programas. Taip pat, matytume ir tarptautinį dirigentų konkursą, ar meistriškumo kursus. Žinoma, būtų įdomu festivalio kontekste surengti koncertus ir kitose vietose, kuriose dirbo Naujalis – Vabalninke, Rietave“ – baigiamuosius žodžius tarė R. Daugėla.