Paieška

Chorui ”Polifonija” – aukščiausias įvertinimas Tarptautiniame profesionalių chorų konkurse Balstogėje

Nuo 1982 m. Lenkijoje, Balstogės mieste, kasmet vyksta tarptautinis stačiatikių bažnytinės muzikos festivalis ir konkursas „Hajnówka“. Iki šiol festivalyje dalyvavo 904 chorai iš 41 Europos, Azijos, Šiaurės Amerikos, Australijos ir Afrikos šalių.

Festivalio tikslas – pristatyti didžiąsias stačiatikių bažnyčios muzikos menines ir dvasines vertybes. Jo programa taip pat sukuria galimybę diskutuoti, susitikti, keistis patirtimi ir užmegzti naujus ryšius tarp skirtingų dalyvių, taigi festivalį praturtina tiek estetiniai, tiek edukaciniai tikslai.

1995 m. Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija tarptautinį stačiatikių muzikos festivalį „Hajnówka“ priskyrė aukščiausio lygio muzikinio meno renginiams, suteikdama jam „nulinę kategoriją“. Kaip ir Tarptautinis Fryderyko Chopino pianistų konkursas bei Tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis „Varšuvos ruduo“, konkursas „Hajnówka“ patenka tarp kasmetinių garsiausių lenkų pasaulio muzikos įvykių.

2021 metais sukako ir 30 metų, kai Varšuvos Evangelikų-Augsburgo Šv. Trejybės bažnyčioje įvyko pirmasis stačiatikių muzikos koncertas. Nuo 1982 m. su Tarptautiniu festivaliu „Hajnówka“ chorai atvyksta į Varšuvą viena diena anksčiau, kad tęstų tradiciją ir nuostabioje akustikoje skleistų stačiatikių bažnytinės muzikos dvasingumą bei meniškumą. Iki šiol daugiau nei 100 chorų iš Europos, Azijos, Afrikos ir Australijos turėjo garbę koncertuoti prieš malonią, bet reiklią Varšuvos publiką. Tokia garbė teko ir chorui “Polifonija”.

Šiemet, jubiliejiniame 40-ajame festivalyje „Hajnówka“ dalyvavo du kolektyvai iš Lietuvos: vaikų chorų lygoje kovėsi Vilniaus kultūros centro LRT vaikų choras (vadovė Regina Maleckaitė), o profesionalių chorų – Šiaulių valstybinis kamerinis choras ”Polifonija” (meno vadovas ir vyr. dirigentas Linas Balandis).

Festivalio konkurse dalyvaujančius chorus vertino tarptautinė žiuri, kurią šiemet sudarė: prof. Romualdas Twardowskis – pirmininkas, prof. dr hab. Wioletta Miłkowska, kun. Jerzy Szurbak, prof. Povilas Gylys, prof. Igoris Matjuhovas ir prof. Dimitras Dimitrovas. Chorai varžėsi šiose kategorijose: mėgėjų (parapijos ir pasauliečių), vaikų ir jaunimo, muzikos akademijų ir profesionalų.

Rugsėjo 25 dieną, Balstogės filharmonijos salėje, profesionalių chorų kategorijoje Šiaulių valstybiniam kameriniam chorui “Polifonija” teko susirungti su šešiais konkurentais –  Rumunijos, Lenkijos, Vengrijos, Latvijos ir Ukrainos chorais. Konkursinei programai atlikti meno vadovas Linas Balandis su choru paruošė penkis stačiatikių sakralinės muzikos kūrinius:

Tebe Boga Hvalim (We praise Thee, o God) – Dmitry Bortniansky (Solistė Nora Petročenko),

Blagosloven Yesi, Gospodi (Blessed Art Thou, O Lord) – S. Rachmaninoff,

Gospodi Iisuse Khriste (Lord Jesus, Son of God) – A. Schnittke,

Otche Nash (Lord’s Prayer) – A. Schnittke,

Zhertva Vechernyaya (The Evening Sacrifice) – P. Chesnokov (solistė Nora Petročenko).

Po įtemptos ir kupinos jaudulio, laukimo bei nerimo dienos, komisija paskelbė vertinimus, kurių metų paaiškėjo, jog I vietos laimėtojais tapo choras ”Polifonija”. Spausdamas ranką atvedusiam chorą į pergalę Linui Balandžiui, komisijos pirmininkas R. Twardowskis tarė – ”Jūs esate Europos lygio choras, nors ir atvykote iš mažo Lietuvos miesto”.

Choro “Polifonija” informacija

Festivalio “Hajnowka” archyvo nuotraukos

2021 m.