Birželio 12-13 dienomis Eišiškių Kristaus žengimo į dangų bažnyčioje įvyko VIII Tarptautinis chorinės muzikos festivalis „Auksinė Šalčios juosta“.
Šiemet po ilgų dvejonių ir svarstymų festivalio organizatoriai vis dėl to nusprendė priimti iššūkį ir nepaisant karantino ribojimų, organizuoti svarbiausią chorinės muzikos renginį visame Šalčininkų rajone.
Organizatorių buvo nuspręsta festivalį organizuoti hibridiniu būdu, tai yra, chorai, kurie turėjo galimybę, festivalyje galėjo dalyvauti gyvai, o tie chorai, kurie dėl karantino apribojimų negalėjo atvykti – galėjo siųsti kūrinių įrašus. Kaip ir kiekvienais metais, chorus vertino tarptautinė muzikos profesionalų komisija. Organizatoriai džiaugiasi, kad vertinimo komisijos nariams pavyko susirinkti visiems kartu Eišiškių bažnyčioje gyvai ir išklausyti visų 23 chorų, atsiuntusių paraiškas, kūrinius.
Komisijos pirmininkė – habil.dr. Kinga Litowska – Karolio Szymanowskio muzikos mokyklų draugijos direktorė Torunės mieste, Gražinos ir Kestučio Bacevičių muzikos akademijos lektorė Lodzės mieste.
Festivalio meninis vadovas ir komisijos narė – habil. dr. Iwona Wiśniewska-Salamon – dirigentė, padagogė, Ščecino aukštosios mokyklos Collegium Balticum ir Ščecino Vakarų Pamario techninių mokslų universiteto profesorė.
Viena iš komisijos narių – Lietuvoje ir užsienyje chorams puikiai žinoma doc. Rasa Gelgotienė – trijų Vilniaus universiteto chorų meno vadovė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorė ir Lietuvos chorų sąjungos prezidentė.
Ilgametė festivalio komisijos narė – Tarpregioninės šiaurės vakarų Rusijos vaikų ir jaunimo chorų dirigentų asociacijos prezidentė, „Petrograckio vaikų meno mokyklos“ dirigavimo ir chorinio dainavimo skyriaus Sankt Peterburge dėstytoja bei kamerinio jaunimo choro ,,Lauda” įkūrėja, meno vadovė ir dirigentė – Marina Kireeva.
Kaip ir kiekvienais metais chorai varžėsi penkiose kategorijose: suaugusiųjų kameriniai, suaugusiųjų mišrūs, lygių balsų, jaunimo ir vaikų chorai. Festivalyje dalyvavo chorai iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir Moldavijos.
Visiems dalyviams įteiktos rankų darbo drožinėtos statulėlės, tapusios festivalio simboliu, diplomai, laureatai apdovanoti piniginiais ir daiktiniais prizais.
Tradiciškai, prieš rezultatų paskelbimą, vyko iškilmingos šv. Mišios, kurias papuošė į bažnyčią atvykęs Kauno valstybinis choras, po mišių įvyko choro koncertas ir galiausiai komisijos narės perskaitė festivalio vertinimo komisijos posėdžio protokolą. Visą ceremoniją, pradedant šv. Mišiomis, festivalio dalyviai ir visi norintys, buvo kviečiami stebėti tiesiogiai per Šalčininkų kultūros centro youtube kanalą.
Festivalis įvyko – tai puikus įrodymas to, kad jokia pandemija ir ribojimai negali pastoti kelią skleisti kultūrą ir per ją puoselėjamas vertybes.
Specialųjį prizą už geriausiai atliktą sakralinį kūrinį skyrė Vilniaus lenkų kultūros namai.
Specialųjį prizą už geriausiai atliktą lenkų kompozitoriaus arba lenkų liaudies dainą skyrė Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje.
Specialaus prizo už geriausiai atliktą lietuvių kompozitoriaus arba lietuvių liaudies dainą rėmėjas yra Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.
Rėmėjai:
Šalčininkų rajono savivaldybė
Lietuvos kultūros ministerija
Lietuvos kultūros taryba
Kujavijos-Pamario vaivadija
Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje
Vilniaus lenkų kultūros namai
Galerija