Paieška

Koncertas Paryžiuje


Lietuvos chorų sąjunga 2023-2024 metais planuoja surengti net keletą koncertų Europos sostinėse, skirtų pristatyti pasauliui Lietuvos dainų švenčių tradiciją, kuriai 2024-aisiais sukaks 100 metų.

Pirmasis koncertas įvyko kovo 27-ą dieną įžymiojoje Madeleine bažnyčioje pačioje Paryžiaus širdyje. Koncertavo 8 chorai  iš Vilniaus (“Virgo”, “Vaidilutės”, “Ave vita”, “Dobilas” ir “Gaudeamus”), Šiaulių (“Dagilėlis”), Klaipėdos (“Dangė”) ir Biržų (“Viktorija”), o jau netrukus – spalio 9 dieną, 20 val., toje pačioje Madeleine bažnyčioje koncertuos kiti 8 chorai – tai “Diemedis” (Kaunas), “Suvalkija” (Marijampolė), “Pro musica” ir “Aidas” (Vilnius), “Nona” (Kaišiadorys), “Pavasaris” (Šiauliai),  “Canticum novum” (Pasvalys),  berniukų dainavimo mokyklos “Varpelis” ir J. Gruodžio konservatorijos mišrus choras (Kaunas).

Kodėl pasirinkta Madeleine bažnyčia? Tai bažnyčia, kuri jau seniai, dar Prancūzų revoliucijos metais, tapo ne vien maldos namais, bet ir reikšmingu kultūros židiniu. Šioje nepaprasto dydžio ir grožio klasikinės architektūros šventovėje  vargonininkais dirbo tokie įžymūs muzikai, kaip Kamilis Sen Sansas ir Gabrielis Fore, joje buvo giedamos Žako Ofenbacho, Frederiko Šopeno, Koko Šanel laidotuvėms skirtos gedulingos pamaldos. Su Šopeno laidotuvėmis siejama tokia istorija: žymusis kompozitorius norėjo, kad jo laidotuvėms būtų atliktas Mocarto Requiem, tačiau Madeleine bažnyčioje iki tol niekada nebuvo galima giedoti moterims (o Mocarto Requiem būtini moteriški balsai solinėse partijose), todėl buvo kreiptasi į aukščiausią bažnytinę Prancūzijos valdžią, ir gautas leidimas – nuo tada Madeleine muzikuoja jau ir moterys.

Dideliam Lietuvos choristų būriui (iš viso apie 300 choristų) bus tikrai reikšminga pažintis su šia bažnyčia, jos akustika yra nuostabi, o klausytojų niekada netrūksta, juk daugybė turistų kasdien apsilanko Madeleine rengiamuose koncertuose.

Programą chorai pradės dviem Juozo Naujalio motetais – Omnes amici mei ir In monte Olivetti.  Tokiu būdu pagerbsime mūsų dainų švenčių tradicijos pradininką, pirmosios šventės vyriausią dirigentą, Lietuvos chorinės muzikos korifėjų. Kitos dainos bus iš 2024-ųjų metų dainų šventės repertuaro – tai puiki proga ne tik  pristatyti klausytojams būsimą šventę, bet ir patiems chorams  susidainuoti, išbandyti scenoje šių dainų skambesį. Koncerte diriguos dalyvaujančių kolektyvų vadovai –  Rimvydas Mitkus, Lina Mačiulienė, Jurgita Jašauskienė, Gediminas Ramanauskas, Audrius Petrauskas, Virginija Junevičienė, Monika Grigaitytė, Vilma Masienė, Rasa Gelgotienė. Akomponuos Rimvydas Mitkus.

Labai malonu, kad prie šios Chorų sąjungos iniciatyvos maloniai sutiko prisidėti Lietuvos ambasada Prancūzijoje – ji sumokėjo dalį Madeleine bažnyčios nuomos, suteikė galimybę surengti repeticiją Ambasados patalpose, o taip pat žada priėmimą chorų dirigentams. Be to, Ambasada kuo plačiau paskleis žinią apie šį renginį, planuojama pakviesti į jį diplomatus, reziduojančius Paryžiuje, taip pat lietuvių bendruomenę.

Koncertus Paryžiuje finansuoja Lietuvos kultūros taryba bei Vilniaus savivaldybė.