Paieška

Nepriklausomybės laužo šviesa

Jau keturioliktus metus Vilniuje, ant Stalo kalno, didelio laužo liepsnos suburia visus, patriotizmo ir vienybės siejamus, žmones į renginį, skirtą paminėti Kovo 11-tos, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos, 33-asias metines. Kariūnai visus kvietė vėl paminėti laisvę drauge prie laužo, su  pokalbiais, muzika, maistu bei įvairiomis kitomis veiklomis.

Šiais metais   renginys ‚,Nepriklausomybės laužai“ subūrė tūkstančius žmonių paminėti ne tik artėjančios kovo 11-os, bet ir  2022 metais vasario 24 d. prasidėjusios  Rusijos invazijos į Ukrainą metines. Ši invazija, sukrėtė visus: tiek pačios Ukrainos gyventojus, tiek ir kitų šalių gyventojus. Tad šiais metais per renginį ,,Nepriklausomybės laužai“ buvo pakviesti gyventojai susiburti ant Stalo kalno ir  dedikuoti kovo 10 vakarą ir ukrainiečių kovos ir jų laisvės. Pats renginys, kurio metu  atėję žmones galėjo klausytis koncerto, vaišintis nemokama arbata, kareiviška koše, apžiūrinėti Lietuvos aukštųjų mokyklų, policijos ir krašto apsaugos sistemos pajėgų stendų ekspozicijas bei šildytis stovint netoli pagrindinio šventės simbolio laužo, trūko apie 5 valandas.

Renginio programą sudarė tiek Lietuvos, tiek Ukrainos istorijos fragmentai, dainos. Dalyvavo atskiri dainininkai ir keturi chorų kolektyvai, kurie atliko  lietuviškas ir ukrainietiškas dainas. Renginį  pradėjo 4 chorai:  ,,Kariūnas“ (vadovas dr. Linas Balandis),  ,,Gabija“ (vadovė Anna Miščenko), ,,ARTyn“ (vadovė Iveta Mikalajūnaitė),  ,,CARMINA BELLUM“ (vadovė Ieva Skorubskaitė) Lietuvos  Respublikos himnu ir tylos  minute, per kurią buvo pagerbiami žuvusieji už Lietuvos ir Ukrainos laisvę. Po tylos minutės scenoje išgirdome Andrių Mamontovą, kuris su Lietuvos karo akademijos choru atliko dainą „Geltona, žalia, raudona“. Jos akordai uždegė šio renginio patį pagrindinį ir didžiausią laužą. Paskui  klausėmės chorų pasirodymo,  girdėjome atlikėjų: Sauliaus Urbonavičiaus-  Samo, muzikos grupės „Baltasis kiras“, folkloro grupės „Ugniavijas“, reperio Vytauto Medinecko – Ironvyto, muzikos grupės  „Velvet“, Lietuvos karo akademijos roko grupės ,,Vytis“ muzikos kūrinius. Tarp atlikėjų ir  grupių pasirodymų dar  šiame renginyje vyko ir diskusijos: „Kas yra laisvė – vertybė ir galimybė?“ ( dalyviai Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė Nijolė Oželytė ir Jurgis Bekampis),  „Ukraina karo kontekste“ (dalyviai „BLUE AND YELLOW“ ir „LDK Palikuonys“ atstovai ir  Mantas Runas), „Lietuvos laisvė istoriniam kontekste“(dalyviai Mindaugas Nefas, Marius Ėmužis ir Rokas Šarkus), bei virvės traukimas ir  ugnies šokių pasirodymas.

        Apibendrinant, galima teigti, kad renginys „Nepriklausomybės laužai“, įvykęs kovo 10 dieną ant Stalo kalno, buvo įdomus ir  aktualus. Jis sukvietė vilniečius ir miesto svečius turiningai praleisti vakarą, pabendrauti, prisiminti laisvės kovų istorijas. Šis renginys –  tai padėka Lietuvos kovotojams, kurie vedė Lietuvą į Nepriklausomybę. Šiuo renginiu mes dėkojam ir  Ukrainos žmonėms, didvyriškai kovojantiems už savo ir mūsų laisvę.

Tekstą parengė Indrė Bareikytė

Nuotrauka E. Genio