Paieška

Pasaulio muzikos šedevras Ukmergėje

Kiekvieną pavasarį Ukmergė pasitinka skambėdama perkusinės muzikos garsais. Nuo 2005 m. Ukmergėje vykstantis tarptautinis perkusinės muzikos festivalis šiemet šventinę kovo 11 d. klausytojus pakvietė aštuonioliktą kartą. Per visą gyvavimo laikotarpį festivalio koncertuose   atliekamos  pasaulinės premjeros, kameriniams orkestrams bei solistams specialiai paruošti kūriniai leido ukmergiškiams ir miesto svečiams išvysti Europos ir pasaulio muzikos žvaigždes. ,,Percussion Ukmergė“ keliaujančio festivalio koncertai buvo surengti Taujėnų dvare, Jonavos kultūros centre, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Anykščių kultūros centre. Aštuoniolikos festivalių istorija mena buvo daugiau kaip šešiasdešimt koncertų, apie penkiasdešimt meistriškumo kursų, virš 900 dalyvavusių muzikantų. Nuo 2014 m. festivalio meno vadovas – Latvijos Nacionalinio simfoninio orkestro mušamųjų grupės koncertmeisteris, Latvijos Muzikos akademijos profesorius Edgaras Saksonas.

Šiemet į Ukmergės kultūros centrą susirinkę perkusinės muzikos gerbėjai turėjo galimybę išgirsti įspūdingą Carlo Orffo kantatą ,,Carmina Burana“, specialiai aranžuotą perkusiniams instrumentams. Ją atliko Šiaulių valstybinis kamerinis choras ,,Polifonija“ (vad. dr. Linas Balandis), jungtinis Lietuvos – Latvijos ansamblis ,,Perpetuum Ritmico“ (Latvija), ,,Giunter Percussion“ (Lietuva). Jiems talkino sopranas Gunta Gelgotė (Latvija), baritonas Steinas Skjervoldas (Norvegija), tenoras Algirdas Bagdonavičius (Lietuva), vyriausias dirigentas Brianas Schembris (Malta, Prancūzija).

C. Orffo kantata ,,Carmina Burana“ – vienas įspūdingiausių ir žinomiausių chorinių kūrinių, sukurtas pagal paties kompozitoriaus parašytą libretą, panaudojant 24 viduramžių laikotarpio eilėraščius iš 1803 m. Beuerno vienuolyne atrasto rankraščio ,,Codex Buranus“. Kūrinio premjera įvyko 1937 m. birželio 8 d. Frankfurte (Vokietija). Po premjeros C. Orffas yra pasakęs: ,,Viskas, ką parašiau iki šios dienos, gali būti sunaikinta. Su ,,Carmina Burana“ prasideda rinktiniai mano darbai“.

Koncerto metu spalvingomis emocijomis pulsuojančias kantatos dalis keitė lyriški, švelnesni epizodai. Kūrinio dinamiką ir ekspresiją sustiprino iš Latvijos kilusi ir Lietuvoje gyvenanti sopranas Gunta Gelgotė, dažnai rengianti koncertus ir su kitais Lietuvos ir Latvijos orkestrais, ansambliais. Kantatą papuošė tenoras Algirdas Bagdonavičius, pasižymintis išskirtinėmis vokalinėmis savybėmis, unikaliu tembru, didele balso dinamine skale ir meistriškai įvaldytais vaidybos elementais. Ne vieną partiją atliko ir baritonas Steinas Skjervoldas, gerai žinomas Lietuvos kameriniams ansambliams, orkestrams, chorams. Prie stipriomis vokalinėmis savybėmis garsėjančio Šiaulių valstybinio choro ,,Polifonija“ balsų puikiai derėjo nuostabūs perkusijos garsai, kurie suteikė kantatai pakilumo, masiškumo, šventiškumo. Kadangi C. Orffas yra vokiečių kompozitorius ir pedagogas, jo kūrybai įtakos turėjo kompozitorių Johanno Sebastiano Bacho, Claude Debussy, Igorio Stravinskio kūriniai, tačiau kantatoje ,,Carmina Burana“ buvo galima išgirsti ir lietuvių liaudies dainų motyvų iš ,,Pamario dainos“, kurios buvo skirtos 2014 m. Dainų šveitei. Nepaisant didelės kūrinio apimties ir sudėtingumo savo pareigas meistriškai atliko dirigentas Brianis Schembris. Didžiosiose pasaulio scenose nuolat pasirodantis dirigentas kartu su atlikėjais ir Ukmergėje sulaukė šiltų žiūrovų plojimų.

Pavasario pranašas, tarptautinis perkusinės muzikos festivalis, nugriaudėjęs Ukmergėje kaip perkūnija ir padovanojęs ukmergiškiams, miesto svečiams išskirtinę progą išgirsti pasaulio muzikos šedevrą.

Tekstą parengė Indrė Bareikytė